Évek óta divat, hogy váláskor a felek közös szülői felügyeletben állapodnak meg, és a gyermekek egy hétig az édesanyjukkal, egy hétig pedig az édesapjukkal laknak. Azonban sem a közös szülői felügyeleti jog, sem a váltott kapcsolattartás nem olyan intézmény, amit pusztán a trendkövetés miatt érdemes megpróbálni. Szigorú feltételei vannak, és még ezen feltételek fennállása esetén sem működik minden gyermek esetében.
A tipikus magyar családmodell szerint az édesapa lényegesen kevesebb időt tölt otthon, hiszen rengeteget kell dolgoznia a létfenntartás érdekében. Ez már önmagában kizárja, hogy a jövőben el tudja látni minden második héten a gyermekeit. Sem a nagymama, sem a babysitter nem helyettesíti a szülői szeretetet és a személyes gondoskodást. Tehát csak akkor szabad ezt választani, ha a munkaidő nem zárja ki, hogy ne csak a reggelinél és a vacsoránál lássa őket a szülő 1-1 órára, hanem valóban részt tudjon venni az életükben, legyen ideje játszani velük, mesélni, közös programokat szervezni – ne csak hétvégén – és ha betegek, otthon tudjon velük maradni.
A gyermekek közös felnevelésének másik alapfeltétele, hogy a szülők között a kommunikáció zavartalan legyen. A válások nagy többségének viszont pont az az oka, hogy a felek nem tudtak kellőképp kommunikálni egymással. A párterápiák és válásterápiák legfőbb feladata szokott lenni, hogy megtanítsák a feleket megfogalmazni a saját elképzeléseiket és ezt fogyasztható formában tálalni a másik félnek. Nem véletlen, hogy pl. New York állam bíróságai igen ritkán engedélyezik a közös szülői felügyelet fenntartását, hiszen pusztán a tény, hogy a felek pert indítanak arra utal, hogy nem tudnak elfogadható mértékben együtt működni.
Azokban az esetekben viszont, ahol a felek egyformán gondoskodtak a gyermekeikről az életközösség alatt is, és a nevelési elvekben nincs vita, illetve a nézeteltéréseket ordítozások nélkül, kompromisszummal meg tudják oldani, ott a lehető legjobb választás a közös szülői felügyeleti jog. Ebben az esetben viszont nincs szükség sem a kapcsolattartás rend, sem a tartásdíj meghatározására, hiszen a felek bíznak egymásban, egyikük sem fog visszaélni azzal, hogy nincs végrehajtható határozat. Én azt szoktam mondani, hogy ha valakiben ez valóban semmilyen ellenérzést nem kelt, nem tart attól, hogy a másik akár hónapokig nem adja vissza a gyermeket, vagy anyagilag nem járul hozzá egyáltalán a gyermekek ellátásához, akkor – de csak akkor – érdemes tenni egy próbát. Ha a gyermek személyisége olyan, hogy jól bírja a kétlaki életet, és nem eszköznek tekinti a szülői szigor alól való kibújásra azt, hogy bármikor átmehet a másik szülőhöz, akkor valóban ez a rend fogja szolgálni legjobban az érdekét. Én azonban azt tapasztalom, hogy ezek a feltételek nagyon kevés esetben állnak fenn. A többség csak azért választja az észak-európai országokban alkalmazott rendszert, hogy a környezetüknek megmutathassák, ők milyen modern elvek szerint rendezik a válást is. Két év múlva – mert az egyezséget csak ennyi idő után lehet megtámadni – tömegesen jönnek vissza a helyzet újra rendezése végett, ami szomorú, hiszen a trendi egyezséggel semmi mást nem értek el, csak azt, hogy a váláshoz vezető rossz körülményeket még két évig fenntartották, márpedig egy gyermek életében két év nagy idő…
Néhány éve megkeresett egy tökéletes házaspár, akik a tökéletes közös életet követően tökéletesen szerettek volna elválni. A pszichológus – hogyan mondjuk el a gyerekeknek – és a befektetési tanácsadó – hogyan tudjuk legkisebb veszteséggel megosztani a közös vagyont – után jöttem én, a válóperes ügyvéd, akinek semmi más feladatot nem szántak, mint a közös megegyezéses válás tökéletes lebonyolítását.
Lebonyolítás alatt pedig azt értették, hogy az elképzeléseiket kérdés nélkül okiratba foglalom, és elérem, hogy az illetékes bíró is rábólintson. Csalódniuk kellett, mert Nekem bizony volt véleményem, ha más okból nem, hát azért, mert nekik az volt az első, nekem a sokadik válásom.
Kértem, hogy a kapcsolattartást gondolják végig, nem szolgálja ez a rend a gyermekek érdekét – s úgy mellékesen a vagyonmegosztás lehet, hogy adójogilag egy remekmű, de családjogi szempontból annyi kockázatot rejt a jövőre nézve, hogy felvállalhatatlan.
A tökéletességet romba döntő vita kerekedett azonnal, kiderült, hogy a gyerekekről egyikük sem akar lemondani, percre pontosan felezik őket is, pont mint a vagyonukat… „Úgy vélem, ez nem egy lezárt kérdés Önök között, hagyjanak Maguknak időt és olyan döntést hozzanak, ami a gyermekek érdekét szolgálja, nem az Önökét”- kértem, magyaráztam, példákat hoztam… nem értettek, nem akartak megérteni.
Néhány kör után feladtam, a tényvázlatot a figyelmeztetéseimmel felvettük, számos aggályomat tudomásul vették, de köszönik, nem érdekli őket. Meglett a szerződés, és a jogerős bírói határozat – „tökéletes”.
Egy év után felkeresett a nő. A gyermekek folyamatos pszichoterápiára járnak – tanulmányi eredményeik leromlottak, kezelhetetlenek, dührohamok váltják egymást …stb. A volt férjével már 3 hónapja nincs beszélő viszonyban, a kialakult helyzetért egymást hibáztatják. Előtte ordítozásig fajuló, közös életük során őket ért valamennyi sérelmet felelevenítő vitáik eredménye, hogy a közös tulajdonban hagyott vagyontárgyakhoz nem fér hozzá – a volt férj bár jogtalanul, de akadályozza. A jövedelmező vállalkozásból kirakták, és a volt férj „sajnos” már csak az újonnan bejelentett minimálbére után fizet. A szép nagy házba – amiben a feleség maradhatott – ki be járkál, megteheti, hisz tulajdonos maradt. A többi ingatlant értékesítéséhez sem járul hozzá – nélküle nem megy, mert szintén fenntartották a közös tulajdont. Ámde a szintén közösnek megtartott hitelek törlesztő-részleteit valamiből fizetni kell… ha a nő nem fizeti ki egyedül az összeset – mert a volt férjnek a minimálbérből erre nem telik, csak a barátja nevén lévő új Porschéra -, akkor az ő feje felől viszik el a házat, arra van minden ráterhelve…
Céllövöldék forgó macijává változtatja a legtöbb gyereket, ha hetente, két hetente ide-oda rángatják. Ezekben az esetekben egyik szülő sem szereti annyira a gyermeket, hogy lemondjon róla, ezért felelősségteljesnek tűnő döntést hoznak, amivel megnyugtatják saját lelkiismeretüket: “ha már a feleségemet/férjemet elhagyom, legalább a gyermekeimmel nem teszek ilyet.” Megértem, hogy mindenki igyekszik elkerülni a 4-5 évig tartó gyermek-elhelyezési perek borzalmait, de én azt tanácsolom, ezt a megoldást kizárólag gyermekpszichológus kontroll mellett, legalább 4 hónapos próbaidőt követően válasszák.
A vagyon tekintetében pedig egyszerű az alapelv – ha közös ágytól, közös asztaltól elváltunk, akkor mindent úgy osszunk meg, hogy ne maradjon SEMMI közös tulajdonban. A közös tulajdonhoz kapcsolódó jogok és kötelességek nagyon szépen rendezve vannak a jogszabályokban, de ha valaki ezzel visszaél – mert épp rossz a viszony a tulajdonos társak között – akkor hosszú és költséges per végén lesz csak igazunk… ha addig bírja a pénztárcánk.
Dr. Illés Blanka ügyvéd
Jó napot, Josef Lewis vagyok. Egy elismert, törvényes és akkreditált hitelező. Nagyon gyorsan és egyszerűen nyújtunk kölcsönöket, személyi kölcsönöket, autóhiteleket, otthoni hiteleket, diákhiteleket, üzleti kölcsönöket, feltalálói kölcsönöket, adósságkonszolidációt. stb.
Kapjon engedélyt egy üzleti vagy egyéni hitelre ma, és szerezzen pénzeszközöket ugyanazon a alkalmazási héten. Ezek a személyes kölcsönök jóvá lehet hagyni, függetlenül a hitelezéstől, és sok boldog ügyfelünk van, aki támogatja ezt a követelést. De nemcsak megkapja a szükséges kölcsönöket; akkor a legolcsóbb lesz. Ez a mi ígéretünk: Garantáljuk a legalacsonyabb kamatlábat minden olyan kölcsön esetében, amely ingyenes fedezetet nyújt.
Törekszünk arra, hogy pozitív tartós benyomást hagyjunk ügyfeleim elvárásainak túllépése során. Célunk, hogy méltósággal és tisztelettel kezeljük, miközben a legmagasabb minőségi szolgáltatást időben biztosítjuk. Nincs szükség társadalombiztosításra, és nem szükséges hitelesítési ellenőrzés, 100% -os garancia. Kérjük, azonnal válaszoljon az alábbi részletek alapján, ha érdekel a kölcsön, és mentes a csalásoktól.
E-mail: progresiveloan@yahoo.com
Hívás / szöveg +1 (603) 786-7565 köszönöm
Tisztelt Ügyvédnő!
Egy apa vagyok, aki már 3 éve külön él a feleségétől. Van 3 gyönyörű lányunk, akik 10, 8, 8 évesek. A szakítás a feleségem hűtlensége miatt következett be, és a feleségem új szerelme miatt kellett elköltöznöm a feleségem birtokában lévő lakásból. Egyébként 12 évig éltünk együtt. Ebben az időszakban minden időmet és pénzemet a lakásra, és a gyerekekre fordítottam. Egyszer csak ott álltam, feleség, gyerekek és pénz nélkül. Amióta külön költöztem fizetem a gyermektartást a feleségemnek, mert meg tudtunk állapodni. 3 év után most végül válni fogunk, de azon gondolkodom, hogy megosztott gyermekfelügyeletet szeretnék. A feleségem valószínűleg ebbe nem megy bele, azonban azt olvastam, hogy 2014. március 14-e óta a bíróság is megítélheti a megosztott gyermekfelügyeletet. A terminológiai zűrzavar miatt, ezen azt értem, hogy 1 hétig nálam, egy hétig az exemnél lennének a gyerekek elhelyezve, gyermektartást nem fizetnék, illetve jogosult lennék a családi pótlék és a családi adókedvezmény rám eső részére.
A kérdésem az lenne, hogy ha a feleségem nem megy bele, mennyi esélyem van rá, hogy megítélik nekem az megosztott gyermekfelügyeletet? Számít-e valamit, hogy ő csalt meg engem, és ő borította fel a családi egységet? Számít-e valamit az, hogy pszichológus végzettségem okán, nemcsak hogy jól ismerem az emberi és a gyermeki lelket, hanem jó eséllyel empatikus, meghitt családi környezetet tudok teremteni a gyermekeimnek? És végül mennyit ér ma egy apa szava az anyáéval szemben a bíróságon?
Válaszát előre is köszönöm
Attila
Minden olyan bírónak aki egy ilyen ítéletet hoz, vagy egy személynek aki egy ilyen rendszert támogat (hogy a gyerek 1 vagy 2 hetente ide-oda költözön két szülö között) egyet kívánok: éljen ô is egy ilyen életet, s nem is örökre, par hónapra, elég lesz.
Próbálja ki, hogyan néz ki az amikor nincs egy otthonod,egy megszokott helyed, egy szobád, ágyad amit tiédnek nevezheted. Amikor a dolgaid két helyen vannak, vagy is pakolod oket egyik helyröl a másikra hetente, egyiken igy pakolhatod ôket a szekénybe, a másikon másképpen. Amikor hetente kell cserélned a ebresztési, vagy ágyba menô idôpontot, mert egyszer közelebb, máskor messzebb az iskola (vagy a munka helyed). Amikor eppen hogy ugy erzed egy kicsit megszoktad ezt a helyet, a másikra kell menned. Amikor ahelyet hogy legyen fizikai, s lelki nyugalmad a költözködés egy élet sztilussá válik.
Kinek felel meg valobban az ilyen mególdás? A szülöknek akik megszabadultak egymástol? Biztosan. De a gyereknek? Gondol valobban valaki ra?
A gyerek, nem egy tárgy, nem egy ping-pong labda, amit majd a halo fölött dobálgatunk ide-oda, hogy mindkét oldalon lehesen egy kicsit, vagy egyformán. A gyerek egy elölény, nem vándor, nem álatt. Szüksége van lelki, érzelmi, fizikai nyugalomra. Ez az jelenti hogy szüksége van egy otthonra, egy szóbára, egy ágyra, egy szekrenyre ahol tudja hol melyik ruha al neki, hol talalja meg a zoknijat, vagy eppen az ingjet, hol álnak a könyvei, játekai. Egy helyre ahol tudja ekkor eszünk, ekkor van a lefekvés, akkor van a kelés ideje. Ahol napokon, heteken, s éveken at tud alkalmazkodni egyforma elvárásokra.
Családbontás eseten, a gyereket nem lehet “osztani” mint egy tárgyat a két szülö között. Egyik szülönél el. Ha a másik szülô rendes, persze hogy támogatom is hogy legyen vele kapcsolata. Viszont nem lehet vele olyan kapcsolta mint volt a válás elött. Sajnálom az esetet, de igy van. Minden szülönek el kell ezt fogadni, ha valobban jot akar a gyerekének. Az egyik szülöt nem fogja látni olyan gyakran mint a másikat. Viszont az nem jelenti hogy az nem lesz az életében, s nem tud kapcsolatot tartani vele.
En ilyen körülmények között nôttem fel (1-1, vagy 2-2 hét), s mondatom lelki, érzelmi teror. Nem tudtam sose hol az otthonom, vagy itt, vagy amutt hagytam a dolgokat. Akkor napokig kellett mire vegre összeszedtem oket, mire eppen ideje lett hogy arra a helyre költözek újra ahonnan elhoztma ôket! Egy helyen voltak barátaim akikkel meg akkor nem lehetett kapcsoltam amikor a másik helyen voltam. Szóval bórzalams érzes amit senkinek sem kívánok.
Nagyon sok cikk meg tudományi kutatás is arra mutat milyen negativ következmények jelentkezhetnek egy olyan gyerek fejlödésében aki gyakran költözött az életében. Csak nézze meg az internetet.
NE legyen SOSE egy inlyen rendszer se törvény Magyarórszágon!
Tisztelt Ügyvédnő!
Önnek címzem a mondandóm, bár látom ehhez nem tud mit reagálni. Tudom nem igazán jó helyre írtam az előző bejegyzésem, ezért elnézést, de sok helyen olvasgatok a témát kutatva, és ez is érint engem, és a gyermekeimet.
Az hogy a gyermekeknek mi a jó azt senki nem tudja 100%-ban kiolvasni a jövőből. A pszichológusok is leginkább statisztika után okoskodnak, kivéve aki ért is ahhoz amit csinál. Sok esetben, legalábbis nálunk az első egy olyan volt aki csak pszichológusnak látszó ember volt. A második ismeretlenül, a részletek összerakásával teljesen tisztán látott, de a bíróNŐT ez sem hatotta meg.
Visszatérve az 1 hét, 1 hét ott verzióhoz, nálunk minden héten vannak nálam a gyermekek, elég szoros a kapcsolatunk, nem telepszem rájuk, és belátom, hogy egy “jó anyával” nem veheti fel a versenyt egy apa. Így legalább a közös felügyelet kieszközöléséig szerettem volna legalább eljutni, de mindenféle mellébeszéléssel félre sepertek, sőtt azt kell mondjam, hogy az sem kell. NEM, és kész húzzak már el.
Van olyan ismerősöm aki az esetem után inkább eltűri az akármilyen helyzetet is mert belátja, hogy csak ugyan az várna rá mint rám.
A megítélésben van a probléma, a szűk látó képességű bírákban, és a szokásokban. Nem meri a bíróság kijelenteni, hogy egy apa is teljes értékű szülő, így a házasság megromlásának okozóját büntesse, nem pedig az áldozatot.
Tudom, hogy vannak semmit érő apák is nem vagyok elfogult, és elnézést az igazi jó anyáktól, mert biztos akad még, de a hamisak kapják meg a büntetésüket. Lehet mindenkinek jobb lenne. Mert az, hogy az én életembe bele rondítottak, miért kell még két gyermek életét is tönkre tenni, azért mert ezt így szoktuk. Az élet folyamatosan változik, a törvénykezésre is ráférne már a reformáció.
Tisztelt Ügyvédnő!
Látom szinte mindenki a saját életéből merít, akár pozitív, akár negatív élményeket is veszünk. Igen biztos igaz, hogy egy család életébe igen nehéz bele látni, és az is igaz, hogy a hűtlenséget nem a mi társadalmunk találta ki. Ez már az sokkal régebben is volt, és lesz is. Én mint apa azt nem értem, hogy az aki kihúz a családból azt miért nem éri ennek megfelelő retorzió? Ja igen én most a hűtlen feleséget tenném nagyító alá. Bármilyen fájó a hölgyeknek, a ” jó anyáknak” ez utóbbi azért időzőjeles, mert sokan a nők, és a bírók szemében aki nő az már magától érthető, hogy “jó anya” is. Több mint 6 éve próbálok az igazamért küzdeni, de folyton falakba ütközök. Végig jártunk mindent, már másodszor is újra kezdtem( első fok, pszichológussal, másod fok, majd 2 év elteltével újra) süket füleket találok, és mindent olyan megvilágításban állítanak be, hogy az a “jó anyának” jó legyen, az “agresszív” férjnek pedig minden a negatívba húzza. Futom a köröket, jelenleg ott tartunk, hogy a kiskamasz lányom, már szinte teljesen ellenem fordították, a 9 éves fiamat nem tudják. Ez köszönhető annak, hogy nem vagyunk egyformák, talán a lányom ha velem marad később válik olyanná amivé így változtatták. Nagyon fontos egy fejlődésben lévő gyermek szeme előtt lévő példa, idea. Nem vagyok rossz apa, és nem voltam rossz férj, nem vagyok sört vedelő totyakosan öltözött, elhízott apuka, csak anyuka nem bírt a vérével. de kérdem én ez miért nem nyilvánvaló a bíróság szemében, hisz ők nap mint nap látják ezeket a ” jó anyákat” akik Oscar-díjas előadásukkal zsepibe szipogásukkal előadják a hattyú halálát, és a lábuk előtt az egész jog. Apuka fizethet, és nézheti, hogy teszik tönkre a csemetéit, és rajtuk keresztül használnak ki. Ja és ha beszólok, jön a fenyegetés, hogy vigyázzak, mert a bíróságon találom magam. Csupa hazugság az egész igazság szolgáltatás.
Én ezt megéltem, de mint egy harcos soha nem hagyom, talán ilyenek voltak akik a családért, hazáért, eszméért harcoltak. Ma már nincsenek ilyenek, vagy csak nagyon kevesen. Az amit én teszek az minden hátrányos a gyermekeimre nézve, de amit a “jó anya” tett arról senki nem beszél. Már az ügyvédeknek sem hiszek, hisz a tárgyalásokon csak hablatyolás megy de érdemben semmi nem változik. Az első fokon “elkúrta” a bírónő, és jelenleg is annak az árnyékában megy minden.
Én Petrocellin nőttem, fel azt hittem a megbízott ügyvéd kiharcolja az igazat, és mer harcba szállni, de itt magyar országon ez is csak látvány pékség…..
Tisztelt Ügyvédnő!
Szeretném megkérdezni, hogy egy ismerősömnél úgy működik a kapcsolattartás, hogy egy hét itt egy hét ott.Ennek ellenére az édesanya nem kevés pénzt követel az apától havonta, pedig ezenfelül még az édesapa vesz meg gyermekének mindent.( Ruha, Cipő, gyógyszer, szórakozás, iskola befizetések, nyári táborok stb..)Az édesanya kapja az emelt családipótlékot és a családi adókedvezményt is.Az édesanya semmit nem vesz gyermekének, sőt amikor a gyermek nála van a gyermek még akkor is édesapjához megy át fürődni, hajat mosni…A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben valóban jogosult még gyerektartásra is???Vagy a váltott kapcsolattartásnál ez ( józan paraszti ésszel)nem vonatkozik.Sehol nem találok erről semmilyen tájékoztatót, viszont a MÁK oldalán találtam olyat, hogy ha így nevelődik egy gyermek akkor még a családipótlék is feleződik.Ha ez igaz, akkor a tartásdíj sem jár..Én így gondolom…
Köszönöm a válaszát!
Tisztelettel:B.Beáta
a közös szülői felügyeletet trendnek definiálni…
aki ilyet tesz, sose látott ilyet.
érdekes hogy Európában lassan már csak nálunk nincs ilyen.
akkor most mindenki más a tudatlan? azért ne felejtsük el, hogy Európában 731 000 000 ember él!
tehát 721-9 az arány.
Nekem volt egy ismerősöm és egy beszélgetéskor körítésként (a téma egy részéhez kapcsolódott) elmondta, hogy mennyire utálta, amikor elváltak a szülei és egy hetet az apukájánál egy hetet az anyukájánál töltött. Nem talált soha semmit, nem érezte igazán otthon sehol. Nem tudott úgymond sehol gyökeret ereszteni, nem érezte azt sehol sem, hogy hazament, hazaérkezett. Ez kihatott a felnőtt korára is. És nem jó értelemben. Úgyhogy szerintem nem egy jó ötlet.
Tisztelt Ügyvédnő!
Nagyon szépen köszönöm a gyors és teljes körű válaszát!
Kedves Betsabe!
Egy gyermek elhelyezéséről 18 éves koráig dönthet bíróság, utána nagykorú, oda költözik ahová akar. Mivel egy gyermekelhelyezés megváltoztatása iránti eljárás 4-5 év, ezért ezt felesleges megindítani, nemsokára nagykorú lesz a testvére.
Van egy másik jogintézmény, a “szülői ház elhaqyása”. Ezt 16 éves kor felett lehet kérni a gyámhatóságtól. Vagyis a leggyorsabb módja a költözésnek az, ha a testvére bemegy a lakóhelye szerinti gyámhivatalba, és kérelmezi a szülői ház elhagyását. Ott majd megmondják, hogy mit kérnek a kérelem elbíráslásához – szinte biztos, hogy kell igazolni, hogy hol fog lakni, ki fogja eltartani, biztosítva lesz továbbra is az iskola…stb. Ha megvan ez a döntés, a testvére költözhet. Ezt követően lehet intézni a családi pótlékot, és a tartásdíjat – ez utóbbit sajnos csak tartásdíj perben, és ekkor már a gyermektartás mellett nagykorú rokon tartást is lehet igényelni.
Tisztelt Ügyvédnő!
Szüleim néhány éve elváltak, akkor öcsém apánkkal maradt. Nemsokkal később már verte a fejét a falba, most, hogy apánk elvette az új csajt tarthatatlan lett az állapot, szeretne hozzánk költözni. Az biztos, hogy nem lenne egyszerű menet, mert apánk nem hagyná a gyerektartást és a családit olyan könnyen. Mi ennek a pontos menete, hogy lehetne hivatalos, hogy velünk él? Egyáltalán számít az, hogy ő mit akar? Jövőre lesz 18, de még 4 évig biztos, hogy tanul.
Válaszát előre is köszönöm!