A nagykorú gyermek tartásának harmadik feltétele, a tanulmányok folyamatos végzése. A bírói gyakorlat a nagykorú gyermektől azt várja el, hogy a középiskola befejezését követően azonnal megkezdje a további képzést. Ha valakit nem vesznek fel, és elmegy dolgozni, akkor a következő évben nem biztos, hogy ismét feléled a tartásra való jogosultsága. A bíróság ilyenkor azt vizsgálja, hogy adott időszakban mekkora jövedelemre tett szert, és elvárható-e tőle, hogy a tanulmányaihoz szükséges anyagi fedezetet részben vagy egészben maga teremtse elő.
A bíróság indoka az, hogy ha valaki adott életpályán már elhelyezkedett, akkor nem várható el a szülőktől, hogy egy-két évi megszakítás után ismét eltartsák a gyermeküket a tanulmányok idejére. Erre kivételesen csak akkor kerülhet sor, ha az új képzésre azért volt szükség, mert az eredeti végzettsége alapján nem tudott elhelyezkedni, vagy az abból elért jövedelemből nem lehet megélni, vagy esetleg az egészségi állapotában bekövetkezett változás miatt adott szakmát nem tudja gyakorolni.
Nincs tehát könnyű dolga annak, akit nem vesznek fel az általa megjelölt egyik helyre sem. Ha elkezd valamilyen felsőfokú tanfolyamot addig, ameddig a következő évben ismét meg nem próbálhatja a felvételit, akkor a főiskola, egyetem már nem minősül az első szükséges képzésnek – tehát jó eséllyel nem lesz jogosult a további tartásra, amint megkezdi azt. Ha viszont elmegy dolgozni arra az egy évre, akkor ez alatt az időszak alatt biztosan nem jár neki tartásdíj, és ha következő szeptembertől megkezdheti a tanulmányait mert sikerült a felvételi, akkor mondhatja a bíróság, hogy elvárható lett volna tőle, hogy félretegyen annyit, amennyiből a tanulmányait finanszírozza.
Természetesen ezekben az ügyekben a bíróság körültekintően jár el, pontosan felméri valamennyi érintett fél vagyoni és jövedelmi viszonyait, tehát ha csak újságkihordóként sikerül elhelyezkedni minimális összegért, akkor egyértelmű, hogy nem volt alkalom a 3-5 éves képzések finanszírozásának összespórolására. Azonban a bíróság azt is vizsgálja, hogy lett volna-e lehetőség magasabb jövedelmet biztosító munkát végezni. Ha igen, akkor irreleváns, hogy valóban mennyi volt a kereset, nem jár tartásdíj.
A negyedik szempont, a tanulmányok végzésére való alkalmasság. A bírói gyakorlat elvárja a gyermektől, hogy mindent megtegyen annak érdekében, hogy az ösztöndíjra vagy a tandíj kedvezményre való jogosultságot megszerezze jó tanulmányi eredményekkel. Ezekben az esetekben az iskola nyilatkozatát kéri be a bíróság, és ez alapján mérlegel. Ha úgy találja, hogy a gyermektől elvárható lenne jobb eredmény, akkor bizony csökkenteni fogja a tartásdíj összegét, illetve akár meg is szüntetheti függetlenül attól, hogy valóban kapja-e az ösztöndíjat a gyermek vagy csak elvárható lenne tőle.
Gyakoribb eset, ha a tanulmányokat nem képes eredményesen teljesíteni a gyermek – sokszor megbukik, és emiatt a továbbtanulás ideje tartósan elhúzódik. Ekkor a bíróság azt vizsgálja, hogy a gyermek alkalmas-e adott képzés követelményeinek teljesítésére. Tipikus példa, ha a diszlexiás, diszkalkuliás gyermek bejut az egyetemre, és aktív szülői segítséggel próbálja azt elvégezni – hozzáteszem, ez gyakran sikerülni is szokott. Manapság sajnos minden ötödik gyermek kisebb-nagyobb olvasási nehézségekkel küzd, tehát gyakori a probléma. Ekkor a bíróság szakértő véleményét szerzi be, hogy a rossz eredmények ellenére vajon sikerülni fog-e a főiskola vagy egyetem elvégzése. Természetesen azt is vizsgálja, hogy a felsőfokú végzettségével könnyebben el tud-e helyezkedni majd a munkaerő piacon, vagy inkább egy teljesen más képzés lett volna indokolt, ahol a képességeinek megfelelő munkakört tudna betölteni.
Dr. Illés Blanka ügyvéd
A nevem Mária Ádám egy egyedülálló szülő, mielőtt a férjem meghalt, annyi adósságot hagyott bennünket, annyira zavaros és frusztrált voltam, hogy fizetném a hatalmas adósságot. Egy nap átkerültem az interneten, és rámutattam (Jörg Stephen) arról, hogy GINA MORGAN segített neki egy kölcsönt. Így 15 000 000 Ft összegű kölcsönt kértem 5 évig a Társaságtól a postán keresztül (ginamorganloancompany@gmail.com). Amikor a hitelre jelentkeztem, fogadást tettem Istennek, hogy ha megkapom a kölcsönt, a világ tudta, hogy mit tett velem, legnagyobb meglepetésem szerint kevesebb mint 48 óra alatt a hitelem 2% -os kamatlábbal történt. Most a férjem adósságát rendeztem, és új életet és vállalkozást indítottam. Teljesítette az én fogadalmat. Tehát, ha bármilyen típusú kölcsönt szeretne 2% -ig, kérjük, lépjen kapcsolatba a GINA MORGAN HITELKERESKEDELMI KFT. E-mail címével, ginamorganloancompany@gmail.com
Jó napot, Josef Lewis vagyok. Egy elismert, törvényes és akkreditált hitelező. Nagyon gyorsan és egyszerűen nyújtunk kölcsönöket, személyi kölcsönöket, autóhiteleket, otthoni hiteleket, diákhiteleket, üzleti kölcsönöket, feltalálói kölcsönöket, adósságkonszolidációt. stb.
Kapjon engedélyt egy üzleti vagy egyéni hitelre ma, és szerezzen pénzeszközöket ugyanazon a alkalmazási héten. Ezek a személyes kölcsönök jóvá lehet hagyni, függetlenül a hitelezéstől, és sok boldog ügyfelünk van, aki támogatja ezt a követelést. De nemcsak megkapja a szükséges kölcsönöket; akkor a legolcsóbb lesz. Ez a mi ígéretünk: Garantáljuk a legalacsonyabb kamatlábat minden olyan kölcsön esetében, amely ingyenes fedezetet nyújt.
Törekszünk arra, hogy pozitív tartós benyomást hagyjunk ügyfeleim elvárásainak túllépése során. Célunk, hogy méltósággal és tisztelettel kezeljük, miközben a legmagasabb minőségi szolgáltatást időben biztosítjuk. Nincs szükség társadalombiztosításra, és nem szükséges hitelesítési ellenőrzés, 100% -os garancia. Kérjük, azonnal válaszoljon az alábbi részletek alapján, ha érdekel a kölcsön, és mentes a csalásoktól.
E-mail: progresiveloan@yahoo.com
Hívás / szöveg +1 (603) 786-7565 köszönöm
//..[[[[
Üdvözlöm!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy ha elsőre felvettek felsőoktatásba és elvégeztem egy hónapja az iskolát,lediplomáztam, akkor amíg állásom nem lesz egy minimális időn belül, akkor is jár nekem a tartásdíj avagy sem? Mert van ahol ezt olvastam és a családomon belül is volt erre példa, de nem vagyok benne biztos, hogy jogosult vagyok rá, akármennyire is nagy szükségem lenne az összegre. Előre is köszönöm a válaszát!
Üdv, Virág
Kedves T Erika!
Ahogy látja a témakörben írt posztjaimat, elég bonyolult a nagykorú gyermek tartásának a kérdése, és elég sok múlik az adott bíró megítélésén. Tehát 100%-ra nem lehet menni, de amiket leírt, alapot adhat a tartásdíj csökkentésére, sőt akár a teljes megszüntetésre is. Javaslom indítsa el a párja a tartásdíj fizetési kötelezettség megszüntetése iránti pert. Amit ki kell domborítani a keresetben: Az eredeti bírósági határozat idején milyen jövedelmi és vagyoni viszonyai voltak – a kiadásait pontosan igazolja is! Ehhez képest most milyen jövedelmi és vagyoni viszonyai vannak. Írjon le minden körülményt a gyermekkel kapcsolatban. Én azt hiszem az életbiztosítás összege lesz az a tény, ami miatt megszüntethetik a tartásdíjt, hiszen a gyermektől elvárható, hogy abból finanszírozza a tanulmányait.
Üdvözlettel: Illés Blanka
Tisztelt Ügyvédnő!
Bízom abban, hogy a problémámra tud valami hasznosat mondani. Párom elvált, két gyermek után fizet tartásdíjat, egyikük 17 éves lesz, a másik 19. Belement sajnos anno a 40%-ba, így a mai napig ennyi tartásdíjat fizet. Időközben bruttó 70 ezerrel csökkent a fizetése, mert más munkakörbe helyezték át. A nagyobb gyerek leérettségizett, egyetemre nem vették fel, most egy felsőfokú OKJ-s bizonyítványt adó 2 éves képzésben vesz részt. (A volt feleség igen fifikás, a továbbtanulást is ő intézte, így tovább kapja a családi pótlékot is, mert az intézmény egyébként középfokú oktatási intézménynek minősül.) Egyáltalán nem állnak rosszul anyagilag, sőt mióta elváltak, ők csak gyarapodnak…A gyerek nemrég vette fel az életbiztosítás összegét, amit az apja fizetett neki, ez milliós összeg. Folyamatosan értesülünk arról, hogy milyen összegeket költ koncertekre,stb. A párom albérletben lakik, és a tartásdíj, az albérlet, valamint a rezsi kifizetése után nem sok pénze marad…Kérdésem az, hogy a tartásdíjat meddig kell fizetnie? Ezt a kétéves oktatást még kötelező finanszíroznia? És mi lesz akkor, ha ezután továbbtanul a gyerek valamelyik felsőfokú intézményben? Egy ügyvéd úgy tájékoztatta, hogy ha ugyanezen a szakirányon tanul tovább a gyerek, akkor tovább kell fizetnie a tartásdíjat a diploma megszerzéséig. És akkor mi a helyzet, ha ebben a tanévben lesz keresete a fiának? Ugyanis külföldi szakmai gyakorlatra fog menni és onnan mindenki sok pénzzel szokott hazatérni, 200-600 ezer Ft-os nagyságrendről van szó.
Semmi baj a tartásdíjjal, ameddig szükség van rá, de ez egy más helyzet, mert nem a gyerek és a volt feleség van bajban…Szeretnénk elkezdeni mi is a közös életünket, de így elég nehéz. Köszönöm a válaszát előre is!