Se Veled

Ne örököljön az első gyerek!

Előző házasság, előző feleség, előző gyerek, előző élet. Bizony sokan vannak, akik komoly előélettel rendelkeznek, amikor belevágnak egy új kapcsolatba, és ez ma már annyira természetes és hétköznapi, hogy nem is minősül fekete pontnak a párkeresési piactéren.  Pedig osztott figyelemre számíthat az, aki már családdal rendelkező nő vagy férfi társa lesz. Ennek ellenére sokan bevállalják, és abban a pillanatban, hogy az előző élet főszereplőivel megromlik a kapcsolat, akkor jön a trükközés, minden vagyontárgy kerüljön az új társ nevére, hogy még csak véletlenül se örököljenek az első házasságból született gyermekek.

 Elsőre aljas dolognak tűnhet, ha valaki a saját vérrokonait kisemmizi, de a másik oldal szempontjai érthetőek: ketten felépítenek egy új életet, összespórolnak egy új otthonra valót, gyermekeik születnek, de ha történik valami végzetes, akkor a saját otthonuknak egy jelentős tulajdoni hányadát örökli az a gyermek, akivel lehet hogy évek óta teljesen megszakadt a kapcsolat. Olyan is van, hogy a kapcsolat hibátlan, de mivel a váláskor otthagyták az előző gyermekeinek a lakást, ezért méltányolható elvárás a részükről, hogy az új otthonukból ne rakhassa senki utcára az új társat és az új gyermekeket.

 Ha több vagyontárgyról van szó, megoldást jelenthet a végrendelet, mert akkor az előző kapcsolatból származó gyermekek köteles részét – ami az egyébként öröklendő vagyon fele – más vagyon terhére ki lehet adni. De ahol nincs több jelentős értékű vagyontárgy, ott bizony fennáll a veszély, hogy az örökösként tulajdont szerzők követelik a részük kifizetését, ami gyakran a családi fészek eladása útján valósítható csak meg.

Karesz válásához képest a Rózsák Háborúja giccses lányregény. Felesége, Zsuzsa és ő is igen makacs, céltudatos és az elképzeléseiből semmit nem engedő ember volt. A ruhák szétvagdosása, a laptop összetörése, az Internetkábel és az olló gyakori találkozása, a mobil telefon és a kocsikulcs gyakori eltűnése, a garázsajtó rendszeres hibája a hétköznapjaik részét képezte. Nem hagyták ki a baráti körnek küldött kör e-mailt a másik fura szexuális kívánságairól, és a kollégák is kaptak mailt az előnytelen szögben fotózott fürdőruhás nyaralási képekből.

Ennek ellenére a válóper viszonylag gyorsan véget ért, azonban  a másik életének előre megfontolt szándékkal való ellehetetlenítése változatlanul a hétköznapi rutinfeladatok közé tartozott.

Karesz 1-2 év után belátta, valamelyiküknek engedni kell, mert a gyermekeik tönkremennek. Zsuzsa „alapos munkát” végzett, a lányai többnyire sírva mentek az apjukkal a hétvégi kapcsolattartásra, és az is gyakran előfordult, hogy egyáltalán nem voltak hajlandóak még csak egy köszönés erejéig sem találkozni vele. Nem meglepő, hiszen ha egy gyerek reggeltől estig az édesapja vélt és valós hibáinak felsorolását hallgatja, csak idő kérdése, mikor fordul el tőle teljesen.

Tehát Karesz kilépett az előző életéből, és a tartásdíj állandó átutalási megbízásán túl nem maradt más, ami összekötötte volna őt a múlttal. Amikor újra házasodott és gyermekei születtek felmerült a kérdés: mi lesz, ha véletlenül történik vele valami? Második felesége, Kata is aggódott, szerette volna biztosnak látni a maga és gyermekei jövőjét. Így azt tették, amit a hasonló cipőben járók többsége, mindent Kata nevére írattak.

Pedig Karesz túl volt egy csúnya váláson, saját bőrén tapasztalta, hogy ha vége a szerelemnek és fordul a kocka, akkor a legutolsó dolog amire számíthat, az a másik jóindulata. Amikor Katával a kapcsolatuk megromlott, Kata kirakta a bőröndjét az ajtó elé. Kareszt az ügyvédje sem bíztatta, a házassági vagyonjogi szerződés szerint minden Katáé így neki tényleg csak a bőrönd járt.

A sors fintora, hogy második házassága pont azért futott zátonyra, mert előző házasságából született lányok felnőttek, és elkezdték keresni az apjuk társaságát. Mint az esetek nagy részébe, ahol az egyik szülő a másik ellen neveli a gyerekeit, a lányok is szembe fordultak az anyjukkal, és nem találtak helyet a megbocsátásnak, amiért az édesapjukat kizárta az életükből. Amikortól már önállóan közlekedtek, egyre több időt töltöttek először titokban, majd nyíltan felvállalva az apjukkal, és végül mindketten úgy döntöttek, az apjukhoz költöznek – 16 éves kortól ehhez joguk volt.

Karesznak a második válást követően ismét nulláról kellet felépítenie az életét, ami közel ötven évesen sem ujjgyakorlat, mégis úgy érezte, végre egyensúlyba került az élete, a lányai vele éltek, Katával egy normális, már-már baráti kapcsolat fennmarad, és két hetente a kisgyermekei is jöttek kapcsolattartásra, akik imádták az újonnan szerzett nővéreiket.

Karesz története több szempontból is tanulságos. Vagyonjogi kérdésekben soha nem szabad kiszolgáltatni magunkat egy másik embernek, akkor se ha ő a férjünk vagy a feleségünk. Erre a tanácsra persze mindenki rábólint, hogy „persze, persze, ki az az ostoba, aki ilyet csinál”, mégis nagyon ritkán találkozom olyan esettel, ahol minden vagyontárgy sorsa rendben van, ahol mindkét fél belelát a másik pénzügyeibe – hogy mást ne is említsek, nagyon ritka, hogy a családi megtakarítás közös számlán van, többnyire hozzáférése sincs az egyiküknek, de ha van, az akkor is bármikor visszavonható. Az ingatlanok tulajdoni hányadai is ritkán rendezettek – vagy csak az egyik félnek a nevén van, vagy fele-fele arányban van bejegyezve az ingatlan-nyilvántarásba, pedig a leggyakrabban a vételárba beleadott összegek nem így alakulnak.

A történet másik tanulsága, hogy aki a gyermekeit a másik ellen uszítja – akár okkal, akár ok nélkül – az szembe találhatja magát azzal, hogy a kamaszkorba érve a gyermek egyszerűen átköltözik a másik szülőhöz. A befeketítés csak gyermekkorban hatásos, utána épp az ellenkező reakciót váltja ki. Kifejezetten sokszor keresnek meg kétségbeesett édesanyák, hogy az évekig keserves lemondások árán egyedül felnevelt gyermek átköltözött az apjukhoz, pedig az a szemét még tartásdíjat sem fizetett, és a kapcsolattartásokra sem igen jött el. Mivel 14 éves kortól a bíróság figyelembe veszi, hol akar lakni a gyermek, 16 éves kortól pedig csak egy gyámhatósági engedély kell a legális költözéshez, ezért jogi segítség nincs.

Dr. Illés Blanka

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. osmptfbag says:

    8V4ZD2 , [url=http://tciktgwadahx.com/]tciktgwadahx[/url], [link=http://lknqmjlovkso.com/]lknqmjlovkso[/link], http://ssjwblvftwjy.com/

  2. Egy elvált férfi és újranősült (boldog) férfi says:

    Rosszul közelíti meg mindenki ezt a kérdést.
    1. A törvényben csak a feleség avagy férj tartás követelésénél számít, hogy a “hibás” harmadik fél által törte meg a házassági esküt! Ha ilyen nincs, akkor mindegy ki lépett félre elsőként!
    2. Házassági vagyonközösség fogalma. Ha van közös (hitel (-) és ingatlan (+)) akkor azt meg kell osztani a betétek arányában. A gyerek kérdés nem ebben a kérdésben játszik, akármennyi is van.
    3. Ha csak pozitív a családi mérleg, akkor a férfi lemondhat erről a pluszról gyermektartás fejében, ha ő megy el, tart ameddig tart), és az elhelyezés az anyánál történt, ezen idő lejárta után úgy is újra “kell” tárgyalni a gyermektartást. GYT = (nettó fizu / 2)/ gyerekek száma, ez <= a tartásra kötelezett nettó bérének 15%-25% (ha fogyatékos, beteg a gyermek akkor ez a limit megy feljebb)
    4. Aki marad, kifizeti ebből a pozitív egyenlegből azt aki elmegy.(igen, akár hitellel, vagy lehet menni szintén albiba; igen gyerekkel is, mert az nem a híd alá!!!)
    Vagy csak a férfi menjen a híd alá és albiba, még akkor is ha a nő volt a hunyó??? Mindegy, hogy miért mentek szét és a gyerek kinél maradt!
    Ezért van a gyerektartás!

  3. :O says:

    Felháborítónak tartom!Milyen ember az aki a gyerekét eltudja dobni és mindenből kizárni,mindent csak az újnak!?attól,hogy elválik valaki még az ő gyereke marad és illő lenne nem elfelejteni,és ugyan úgy támogatni, mert ha igy van akkor megérdemelné,hogy egyszer a harmadik félt kisemmizze ha megengedte hogy eldobja a gyermekeit és ne támogassa!!!otthagyott mindent az utólsó szögig?de a napi kapcsolatot,törődést és a szeretetet nem!!!még ha egymás ellen is lehet fordítani a gyereket a szülővel később érett gondolkodással mind ez megfordíthatóható!és soha nem lehet tudni hogy ki hova jut és ki fog a bajban mellé állni!!!Egy szülő a gyerekét soha nem dobhatja el,akár mi is történik az a kapocs ott marad örökre!!!!(ha régi házzasságbol származó ha újból akkoris a gyereke marad!)

  4. SomVirág says:

    házisárkány: valamiért mégis belement ebbe a leosztásba a férjed. Azért az hogy mindent otthagy, szerintem nem jelenti, hogy ne fizessen gyerektartást. Nekem is “itthagyta” a férjem a lakást (70%-ban hitel van rajta, úgyhogy a hitelfizetéssel együtt) és fizet gyerektartást, mondjuk én ajánlottam fel, hogy csökkentett gyerektartást fizessen. De fizessen, akkor is ha egy sporttáskával ment el, akkor is én maradtam a nagyobb “szarban”.

  5. házisárkány says:

    Az én párom is “second hand men”, azaz elvált férfi. Két fia van az előző házasságából. Szó szerint egy sporttáskával jött el, mindent otthagyott az asszonynak meg a gyerekeinek (teljesen berendezett házat, az utolsó szögig). Ezek után az asszony még gyerektartást is követel tőle. Kíváncsi lennék, mit szólt volna a nő, ha azt mondjuk, hogy inkább mi neveljük a gyereket (a nagyobbik már önálló), de akkor miénk a ház, a berendezés, minden, és még fizessen gyerektartást is… Ugye, kedves hölgyek, ez már nem tetszene? De vajon miért kell elvárni egy férfitől, hogy mindent odaadjon? Neki nem lehet új élete? Ja, és még mielőtt engem kezdenének köpködni a kommentelők: nem miattam váltak el, hanem az asszonyka szedett fel új pasit… Én csak később léptem be a képbe.

  6. somvirag2@gmail.com says:

    Én is egyedül nevelem a gyerekeimet. De eddig ez a gondolat még meg se fordult a fejemben, hogy nem lesz “örökségük” apai ágról, csak amit én hagyok nekik….érdekes. Az a Nő meg, aki nem tudja elfogadni az elvált férfi gyerekeit, és kizárná mindenből….hát arról is megvan a véleményem.

  7. FFFFFFFFF says:

    Szerintem azért nem úgy van, hogy előző gyereknek úgyis otthagynak ezt-azt. Aztán a szép új család közösen felépít valamit, amit jajj, ők nehogy el kell, hogy adjanak.
    azért ennél jóval siralmasabb a helyzet sokszor. Az előző gyerek marad támogatás nélkül. Az előző gyereknél senki nem sajnálkozik, ha szegénynek ki kell költöznie az addigi kis életéből, szobácskájából. A további gyerekek nem csak gyerektartást kapnak, hanem napi szinten kedvezhet nekik a szülőjük ezzel-azzal. Ez csak egy vélemény. Természetesen másnak más a véleménye. Köszönöm nem kívánok vitázni.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!