Előző házasság, előző feleség, előző gyerek, előző élet. Bizony sokan vannak, akik komoly előélettel rendelkeznek, amikor belevágnak egy új kapcsolatba, és ez ma már annyira természetes és hétköznapi, hogy nem is minősül fekete pontnak a párkeresési piactéren. Pedig osztott figyelemre számíthat az, aki már családdal rendelkező nő vagy férfi társa lesz. Ennek ellenére sokan bevállalják, és abban a pillanatban, hogy az előző élet főszereplőivel megromlik a kapcsolat, akkor jön a trükközés, minden vagyontárgy kerüljön az új társ nevére, hogy még csak véletlenül se örököljenek az első házasságból született gyermekek. (tovább…)
Nyári kapcsolattartás, avagy 2 X 2 hét 2 évesen?
A családjogi törvény nem határozza meg a kapcsolattartás mértékét, csak annyit mond, hogy a gyermek érdekében álló rendszert kell kialakítani a bírónak az ítéletében. A majdnem 100%-ig egységes bírói gyakorlattól – két hetente hétvége, szünetek fele, nyáron kétszer két hét – elvben el lehet téríteni az igazságszolgáltatási szervet, a gyakorlatban viszont nagyon ritkán sikerül elfogulatlan tanúkkal és objektív bizonyítékokkal meggyőzőnek lenni. (tovább…)
1 hét itt 1 hét ott?
Évek óta divat, hogy váláskor a felek közös szülői felügyeletben állapodnak meg, és a gyermekek egy hétig az édesanyjukkal, egy hétig pedig az édesapjukkal laknak. Azonban sem a közös szülői felügyeleti jog, sem a váltott kapcsolattartás nem olyan intézmény, amit pusztán a trendkövetés miatt érdemes megpróbálni. Szigorú feltételei vannak, és még ezen feltételek fennállása esetén sem működik minden gyermek esetében.
Letelepedés külföldön
Az Európai Unióhoz történő csatlakozás óta egyre több lehetőség nyílik a külföldi munkavállalásra és letelepedésre. Azonban hiányzik a köztudatból az a szabály, miszerint egy kiskorú magyar állampolgárságú gyermek végleges külföldre viteléhez a gyámhatóság engedélye kell – akkor is, ha a gyermek szülei együtt élnek! Bár elvált szülők esetén a kapcsolattartás újra rendezése kapcsán néha kiderül, hogy ennek az engedélynek a beszerzése is szükséges, mégis azt tapasztalom, hogy általában ezt elmulasztják.
Válás két hét alatt? A gyermek érdekében mindent!
Katie Holmes és Tom Cruise válása körbejárta a világ valamennyi médiáját. A valós részleteket a pár és ügyvédjeik is bizalmasan kezelték okot adva a találgatásra, így érthető, hogy számtalan hajmeresztő hír is napvilágot látott. Hogy mi a valóság, valószínűleg soha nem fogjuk megtudni, de tagadhatatlanul vannak olyan körülmények, amelyek alapot adnak arra, hogy gyanakodjunk, valami nem volt rendben.
Elég volt, külföldre költözöm!
Ma már nem kell emberfeletti erőfeszítés ahhoz, hogy valaki külföldön telepedjen le. A határok elmosódtak, a megélhetés költségei között nincs nagyságrendi különbség, – a fizetések között annál inkább – a nyelvtudást egyre könnyebb elsajátítani és a legtöbb végzettséggel jól lehet boldogulni más országban is. A fejlett telekommunikáció és a globalizálódó média létrehozott egy egységes gondolkodásmódot, egy standard értékrendet, így bőven található olyan célország, ahol a költözés után nem kell egy merőben más világban akklimatizálódni. (tovább…)
A kapcsolattartás akadályozásának következményei
Vannak édesapák, akiknek a heti feladat listájukon szerepel: „levél a gyámhivatalnak”. Sajnos léteznek anyukák, akik sportot űznek a gyerekükért jövő, kapu előtt ácsorgó apukák hazaküldéséből. Az indokok a ’beteg a gyerek’ -től az ’iskolai buliban van éppen’-en át egészen a ’nincs kedve menni mert utál Téged’-ig igen széles skálán mozognak. Általában nagyszerű, önigazoló magyarázatokat sikerül kreálni – tisztelet a kivételnek, akik tényleg alappal tagadják meg a gyerek átadását. A magyarázat-gyártáskor viszont egy dolgot vegyen mindenki figyelembe: a saját gyermekünk nem szavahihető hírforrás! Egész kis kortól képesek két kapura játszani, otthon az apuka által elkövetett rémtettekről számolnak be, míg az apjuknál levetített story az anyjukból csinál gonosz boszorkát. Mindenképp érdemes a valóság felderítésére időt szánni, mert a kapcsolattartás jogosulatlan akadályozásának komoly következményei vannak: (tovább…)
Költözés előtt
Gyakran olthatatlan a vágy, hogy összecsomagoljunk és elköltözzünk. Egy fedél alatt élni – amikor már eldöntöttük, hogy nem közös az út az ásó-kapa- nagyharangig – nagyon nehéz. Nemcsak a napi ordítozások, de a feszült hallgatásnak álcázott hidegháborús övezet is elviselhetetlen. Az otthonunk falain kívüli életben pedig nehéz úgy helytállni, ha nincs egy nyugodt hely ahová hazatérhetünk. Mielőtt elköltöznénk, az alábbi dolgokat érdemes átgondolni: (tovább…)