Vannak jelek, amelyek arra utalnak, hogy ha bíróságra kerül a vagyonmegosztás, akkor nem sok jóra számíthat a feleség. Érdemes ezeket időben észrevenni …
1. Hasitasi nem kér kódot
Házassági vagyonjogi perben nincs banktitok, de ha nem bankszámlán tartja a férjed a pénzét, akkor az osztozkodásnál annyit kapsz, amennyit ő adni akar, és nem annyit amennyi jár. Bár lehet, hogy most úgy gondolod – mint a nők 99%-a – hogy gyermekeid apja nem fog lelépni a közösen felhalmozott megtakarításotokkal, de amikor az újabb és fiatalabb verzió ott toporog a küszöbön, akkor a férfiak többsége bármire képes.
2. A céges kanapé esete
Gyakori, hogy „adóoptimalizálási célzattal” a lakberendezési tárgyakról céges számlát kértek, és elszámoltatjátok kiadásként. Ennek azonban az árát Te fizeted meg a váláskor, amikor az elkészített vagyonleltár minden darabjáról okirattal bizonyítja a férjed, hogy nem képezi a közös vagyon részét, mert a cégé…
Ha a gépkocsi van a cég tulajdonában a helyzet ugyan ez, de nem érdemes emiatt ultimátumokat adni ez annyira általános jelenség. Azonban legyél vele tisztában, hogy soha nem lesz a Tiéd.
3. Összkomfortos cégszékhely
Az adóoptimalizálás minősített esete, amikor már a családi fészek is a Kft-é. Ekkor nemcsak az ingatlan tulajdonára nem tarthatsz igényt, hanem ki is rakhatnak onnan könnyedén a viszony megromlásával, nem kell hozzá más csak egy kósza gondolat. Ennél az is jobb, ha csak a férjed nevére kerül az ingatlan, mert legalább lakáshasználati jogod van, így nem kerülsz utcára a gyermekeiddel együtt.
4. Offshore birodalom
A külföldi vagyon felderítése az esetek többségében lehetetlen. Csak egy cégkivonat beszerzése elérheti a 4-500.000.-Ft-ot, de ha nincsenek barátaid a Kajmán-szigeteken és Neked kell odautaznod, az ennek a sokszorosába kerül. Külföldi ingatlanok tekintetében magyar bíróság nem járhat el, így külön pert kell rá indítanod, ami nagyságrendekkel kerül többe mint egy magyarországi per.
5. Jótékony homály
Nagyon gyakori, hogy a feleségnek fogalma sincs a férje pénzügyeiről. Bizonyítási indítványokkal az ingatlan-nyilvántartásban és a cégnyilvántartásban keresgélhetünk, de nincs az a bíró, aki megkeresi Magyarország összes pénzintézetét, hogy hová rejtette el párunk a ’zsebpénzt’. Tehát nem elég sejteni, hogy „szerintem sokat keresett, jól éltünk, sokat utaztunk, biztosan van valahol pénze”. Figyelemmel kell követned, és tudnod kell mit csinál az urad az alatt a 8 óra alatt amit a munkavégzés égisze alatt Tőled távol tölt.
6. Adakozási roham
Szép dolog, ha a férjünk támogatja az édesanyját, de ha a ház, a nyaraló és a kocsi is az ő nevére kerül, az nyissa fel a szemed! Férjedet nem a jótékony szándék vezeti, ha az összes bajba jutott rokon és barát nagy összegeket, üzletrészt, motort, kocsit kap. Az előző házasságból származó gyermekeknek juttatott vagyon is gyanús, ha túlmegy az ésszerűség határain. Ezek ellen időben – és bizonyíthatóan – kell tiltakozni, ellenkező esetben válás esetén nem tarthatsz igényt a Neked járó részre.
7. Hitelből fenntartott életszínvonal
A szürke jövedelmi zónában élőknél szokott előfordulni az az életszerűtlen, jogilag mégis megtámadhatatlan helyzet, amikor a férj a magas életszínvonalat nem a havi 87.000.-Ft nettó fizetéséből biztosította, hanem kölcsönökből. Mindenkinek egyértelmű, hogy a fekete jövedelem a fedezet, bizonyíték viszont nincs rá. Ilyenkor előfordul, hogy a feleség húzza a rövidebbet, és nem kap szinten semmit a közös vagyonból. A másik véglet, amikor a férj beutalót kap a haver-hitelezőkkel együtt egy bv intézetbe. Ez megelőzendő, ha bármilyen jel utal „kölcsön”-re azonnal, bizonyíthatóan tiltakozzál ellene!
Dr. Illés Blanka
ügyvéd